Gremium

Do współpracy postanowiliśmy zaprosić osoby związane z dziennikarstwem muzycznym, zasłużone dla promocji kultury hip-hopowej zarówno w mediach mainstreamowych, jak i niezależnych oraz czynnie ją do tej pory współtworzące. Nie zabrakło opiniotwórczych przedstawicieli ogólnopolskiej prasy papierowej, reprezentantów i reprezentantek rozgłośni radiowych (również tych lokalnych) i osobowości internetu. Zależy nam również na transparentności, przez co zrezygnowaliśmy z artystów czynnych na scenie rapowej oraz osób ważnych, niemniej powiązanych z wytwórniami, agencjami, managementem artystów.

Marcin Flint

Przewodniczący Gremium

Dawid Bartkowski

zaczynał w Klanie, Ślizgu i Radiostacji, by współpracować m.in. z Przekrojem, Wprost, Machiną, Noizzem i Interią. Współautor „Antologii Polskiego Rapu”;. Dla CGM-u stworzył cykl wywiadów video Flintesencja, dla Rapowo cykl felietonów Flinterroryzm, a dla Polityki.pl bloga Raptus. Współtwórca CGM Rap Podcastu, Płycizny (Rapnews) i Rap Backstage’u (Rytmy).

V-ce Przewodniczący Gremium

PR-owiec, bloger, aktywista hip-hopowy i dyrektor artystyczny Polish Hip-Hop Festival. Z branżą związany od 2008 roku. Publikuje na łamach Interii i bloga Goodkid. Współpracował m.in. z T-Mobile Music, Noisey, CGM, Trójką, Czwórką i Magazynem Hip Hop. Współtwórca pierwszego polskiego podcastu hip-hopowego - CGM Rap Podcast.

  • Marta Malinowska - DJ-ka i radiowczyni działająca również pod pseudonimem Young Majli. Prowadzi audycje w Radiu 357. Pozostaje mocno związana z wrocławską sceną skupioną wokół ekipy Regime Brigade. Na jej brzmieniu swój mocny ślad odcisnął kulturowy tygiel muzyki bassowej UK i nowojorskie r&b z początku lat 10.

  • Filip Kalinowski - poszukujący dziennikarz, okazjonalnie DJ. Współpracownik newonce, pomysłodawca i prowadzący audycji „Za daleki odlot”. Publikował na łamach m.in. Poptown, Estrady i Studio, Red Bull Muzyki, Aktivista i brytyjskiego The Quietus.

  • Jakub Głogowski - z hip-hopem związany od dziecka, a z dziennikarstwem od 2013 roku, kiedy to przeprowadził pierwszy wywiad. Prowadzący kanału Kuba Talks, gdzie gościł już blisko 200 artystów, szef polskiej ekipy odpowiedzialnej za organizację festiwalu Hip-Hop Kemp. Zawodowo związany ze sportem, manager Panthers Wrocław.

  • Paweł Kątnik - dziennikarz sportowy i muzyczny, radiowiec, wychowanek Polskiego Radia. Od 2017 roku prowadzi audycję „Rap na fali” w Radiu Gdańsk, w której hołduje lokalnemu undergroundowi i poszukuje w nim pomorskiej odrębności. Niezatwardziały zwolennik trueschoolu, z otwartością na nowe.

  • Maciej Sęk - właściciel platformy medialnej Rapnews i pierwszej ligi battle rap w Polsce Rapnokaut. Pomysłodawca i producent wykonawczy takich projektów jak RAPGRA, Oceń Wersy czy Rapnews Live Studio. Praktyk nie teoretyk – jako raper Siwdym gościł na płytach m.in. Miuosha, Rahima i Smagalaz.

  • Arkadiusz Wilman - dziennikarz radiowy, muzyczny headhunter. Od 2010 roku autor i prowadzący audycji ”Rapnejszyn” w Polskim Radiu Koszalin. Twórca pomorskich warsztatów hiphopowych Rapskul. Nauczyciel akademicki Politechniki Koszalińskiej. Jeden z koordynatorów muzycznej części Bałtyk Festiwal Media i Sztuka w Darłowie.

  • Anna Obrocka - dziennikarka muzyczna, organizatorka eventów, ex-redaktorka naczelna Hip-Hop.pl, obecnie redaktorka tworzonego wraz z Aśką Tyszkiewicz, emitowanego na falach Radia Szczecin, istniejącego od 27 lat magazynu „WuDoo”. Współzałożycielka cyklu koncertów Miedwie Street Art, event manager ekipy In-Spe.

  • Jacek Adamkiewicz – dziennikarz, prezenter, operator i montażysta video, współpracownik portali i wytwórni muzycznych. Na koncie ma ponad 200 rozmów z ludźmi rapu. Publikuje na portalu poznanskirap.com, a także na własnym kanale YouTube. Od 2019 roku współprowadzący Rap Stacja Festiwal. Współautor podcastu Jaki Rap Taki Podcast.

  • Piotr Filipecki - znany jako Oszi. Współzałożyciel portalu Daily Grind, którego wizytówką stały się innowacyjne formy video z udziałem osobistości sceny. Na co dzień przedsiębiorca programista. Mecenas sztuki hiphopowej wychowany na pierwszych płytach Borixona i soundtrackach z filmów deskorolkowych.

GREMIUM

W każdej kategorii członek Gremium wskazuje maksymalnie 10 pozycji, które według niego zasługują na uwagę. Prosimy o ułożenie ich w kolejności, zgodnie z osobistymi preferencjami. Pierwszy typ zdobywa 10 punktów, każdy kolejny o punkt mniej, aż do 1 punktu za pozycję numer 10. Dodatkowo każda wskazana pozycja premiowana jest punktami za liczbę oddanych na nią głosów. Przykładowo: jeśli na dany album głosowało 14 członków gremium, to do sumy punktów dopisujemy 14 punktów. Chcemy tym samym uczynić wybór bardziej kolektywnym. Po przeliczeniu wszystkich głosów, w każdej kategorii znajdzie się 5 pozycji, z których gremium wybierze najlepszą. Tutaj głosowanie będzie wyglądało następująco - najlepsza pozycja otrzymuje 5 punktów, druga - 3, trzecia - 1. Po zsumowaniu głosów od wszystkich członków będziemy w stanie wyłonić zwycięzcę. Nie będziemy ujawniać list indywidualnych głosujących z pierwszego i drugiego etapu. Poinformujemy natomiast kto głosował w danej kategorii. W kwestii wyników głosowania obowiązywać będzie poufność, a wynik głosowania drugiej tury zostanie poświadczony notarialnie. 

6 lipca 2023

Płock, Plaża nad Wisłą